Sprzedaż phone+48 792 933 368 Dział techniczny phone+48 793 933 368 maile-mail: biuro@ecoled.info.pl

Zalety tablic zmiennej treści stosowanych jako oznakowanie drogowe

Zalety tablic zmiennej treści stosowanych jako oznakowanie drogowe

Tablice zmiennej treści stanowią uzupełnienie konwencjonalnego (statycznego) oznakowania drogowego o niezmiennych symbolach i treściach. Przekazują uczestnikom ruchu drogowego istotne komunikaty, które mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale również sprawność i komfort jazdy. Ich nadrzędnym celem jest dostarczanie informacji i poleceń w taki sposób, aby mogli je zobaczyć, przeczytać i jednoznacznie zrozumieć. W tym wpisie wyjaśnimy, czym dokładnie są tablice zmiennej treści i jakie korzyści wiąże się z ich zastosowaniem.

Czym są znaki o zmiennej treści?

Znaki o zmiennej treści (inaczej aktywne lub pulsacyjne znaki drogowe) charakteryzują się tym, że przekazywana przez nie treść zmienia się w czasie. Komunikaty wyświetlają się adekwatnie do bieżącej sytuacji na drodze. Jest to więc doskonałe uzupełnienie dla znaków statycznych, a także jeden ze skuteczniejszych sposób na zarządzanie ruchem drogowym w oparciu o aktualne zdarzenia, sytuacje czy warunki drogowe.

O tym, jakie treści umieszczone zostaną na tych znakach, decyduje zarządca drogi na podstawie wcześniej opracowanego planu organizacji ruchu. Wszelkie zmiany wdrażane są na podstawie zaprojektowanych i zatwierdzonych algorytmów. Komunikaty na znakach zmiennej treści dotyczą aktualnej sytuacji na drodze i mogą w szczególnie efektywny sposób wpływać na zachowanie uczestników ruchu drogowego.

Z technicznego punktu widzenia znaki o zmiennej treści wykonane są z zastosowaniem technologii LED. Zwracają uwagę na miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność, pomagają w zarządzaniu ruchem drogowym i spełniają funkcje informacyjne. Bardzo często zlokalizowane są np. przed przejazdem kolejowym czy przed przejściami dla pieszych. Technologia LED wpływa na czytelność znaków aktywnych — przekazywane treści są widoczne nawet w warunkach ograniczonej widoczności. Można je dostrzec nawet z dużych odległości i niezależnie od pogody.

Korzyści z zastosowanie znaków o zmiennej treści

Najważniejsze korzyści tablic zmiennej treści wynikają ze specyfiki technologii LED, o czym wspomnieliśmy już powyżej. Aktywne oznakowanie dróg już teraz jest coraz chętniej stosowane w nowoczesnych systemach sterowania ruchem, a w przyszłości z pewnością jego udział znacznie się zwiększy. Zapewniają one wiele możliwości w przekazywaniu informacji, gdyż wyróżniamy zarówno znaki drogowe LED piktogramowe, jak i tekstowe. Ich celem jest ostrzeganie podróżujących o aktualnych zdarzeniach drogowych, takich jak korki, wypadki, roboty drogowe itd. Tego typu komunikaty trudno byłoby aktualizować przy pomocy statycznego oznakowania. Oprócz tego tablice zmiennej treści mogą być wykorzystywane w celu przekazywania informacji o dopuszczalnej prędkości w określonych warunkach, dzięki czemu bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu. W obszarach miejskich powszechnie używane są do wskazywania wolnych miejsc na parkingach czy pokazywania alternatywnych tras przejazdu w przypadku wzmożonego ruchu, czy zatorów na drogach. Instalowanie znaków drogowych LED przyczynia się do obniżenia kosztów społecznych czy zarządzania ruchem poprzez optymalizację tras przejazdu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl